Sağlık Bakanı Koca’nın Cenevre temasları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre şehrinde Kazakistan Sağlık Bakanı Akmaral Alnazarova, Özbekistan Sağlık Bakanı Xudayarov Asılbek Ancarovıch, Katar Halk Sağlığı Bakanı Dr. Hanan Mohammed al Kuwari ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ile görüştü.

Sağlık Bakanı Koca’nın Cenevre temasları

Sağlık Bakanı Koca, 77. Dünya Sağlık Asamblesi sebebiyle bulunduğu Cenevre’de Kazakistan Sağlık Bakanı Akmaral Alnazarova ile bir görüşme yaptıklarını belirterek,  “Görüşmede üzerinde durduğumuz konulardan biri, HealthTürkiye markası ve bu kapsamdaki sağlık hizmetleri oldu. Kazakistan’dan ülkemize ileri tetkik ve tedavi için gelecek kardeşlerimizin HealthTürkiye web portalından yararlanmalarını önemle vurguladık.” dedi.

Cenevre’de Özbekistan Sağlık Bakanı Xudayarov Asılbek Ancarovıch ile görüşme gerçekleştirdiklerine değinen Bakan Koca, “Teknik heyetlerden oluşan Sağlık Ortak Çalışma Grubu’nun en kısa sürede bir araya gelmesini önemsediğimizi, yeni ortak çalışma alanları oluşturabileceğimizi ve mevcut iş birliğimizi daha da ileri taşıyabileceğimizi ifade ettim.” diye konuştu.

Bakan Koca, Katar Halk Sağlığı Bakanı Dr. Hanan Mohammed al Kuwari ile yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

İlk gündemimiz Gazze ve saldırılar sonucu imkansız halen sağlık hizmetleri oldu. Teknik heyetlerden oluşan Sağlık Ortak Çalışma Grubu’nu en kısa sürede bir araya getirerek yeni ortak çalışma alanları oluşturabileceğimize ve mevcut işbirliğimizi daha da artırabileceğimizi ifade ettim. Bakanlığımıza bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun, Dünya Sağlık Teşkilatınca ilaç ve aşılara ilişkin Seviye-3 Düzenleyici Otorite olarak kabul edildiğini bildirdim.”

Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce Özbekistan’a verdiğimiz gibi Azerbaycan’a da sağlıkla ilgili konularda organizasyon desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ettim. Bakanlığımız Dış İlişkiler biriminde, Uluslararası İlişkiler biriminde görevli arkadaşlarımız kendileri ile temas halindeler. Tek millet iki devlet olduğumuz Azerbaycan’la sağlık alanında da işbirliğimiz her zaman daha ileri noktalara ulaşma potansiyeli taşıyor.”

  Hibya Haber Ajansı