AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi hizmete açıldı

Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT Arama Kurtarma Derneği, bağışçılarının destekleriyle inşa edilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi hizmete açıldı

28 Şubat Çarşamba günü Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, AKUT Arama Kurtarma Derneği 2. Başkanı Esra Üstünkaya, AKUT Yarımada Ekibi gönüllüleri ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Eren’in yanı sıra AKUT Manisa, İzmir Kuşadası, Selçuk ve Denizli ekip liderleri ve gönüllüleri, AFAD, ANDA ve HAK-TİM yetkililerinin de katılımıyla açılışı gerçekleştirilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi’nde, 100’ün üzerinde AKUT gönüllüsü çalışabilecek.

Yeni merkezin faaliyetlerine sunacağı katkılar üzerine konuşan AKUT Arama Kurtarma Derneği 2. Başkanı Esra Üstünkaya, “Projenin her aşamasında bize destek olan yerel yönetimlere, kurum ve kuruluşlara, gönüllülere ve tüm paydaşlara teşekkür ederiz. Hayata geçirilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi, afetlere müdahale kapasitemizi güçlendirecek ve acil durumların etkilerini en aza indirmemize yardımcı olacak. Yerleşkemiz, bundan sonraki süreçte de afetlere hazırlık, müdahale ve dayanıklılık konularında çeşitli eğitim ve faaliyetlere ev sahipliği yapacak.” dedi.

AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi’nin sadece deprem değil diğer doğal afetlerde de acil müdahale için bir lojistik merkezi olarak görev yapacağını belirten AKUT Yarımada Ekip Lideri Sıtkı Egeli, merkezin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İzmir şehri ve yarımadasının ne denli yüksek deprem riskine açık olduğu hepimizin malumu. Bizim AKUT Yarımada Ekibi olarak birincil meşguliyetimizi oluşturan deprem riskinin yanı sıra, bir yandan da son yıllarda küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin bir sonucu olarak orman ve arazi yangınlarının sayısında ve sıklığında da büyük artış söz konusu. İklim değişikliğine bağlı olarak Akdeniz kasırgası ve hortumlar gibi yeni risk ve tehlikeler oraya çıktı. Ekibimizle tüm bu konuları takip ediyor, hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. ”

Büyük çaplı operasyonlara da hizmet edebilecek    

AKUT Yarımada ekibinin hizmetine sunulan İzmir Güzelbahçe’deki AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi sismik risklere karşı en dayanıklı yapı seçeneği olarak kabul edilen hafif çelik konstrüksiyon teknolojisiyle inşa edildi. Toplam 176 metrekare kapalı alana sahip merkezde eğitim faaliyetlerinde kullanılacak seminer salonu ve teknik malzemenin muhafaza edilip bakımlarının yapılacağı lojistik depo bulunuyor. Büyük çaplı operasyonlar da düşünülerek inşa edilen merkezde, bölgeye gelerek bu merkezi kullanacak arama kurtarma personellerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde ölçeklendirilmiş tuvalet ve duş imkanları da yer alıyor. İlk etapta dizel jeneratöre dayalı oluşturulan güç altyapısının, sponsor desteği sağlanabildiği taktirde enerjisini fotovoltaik güneş panellerinden elde edebilecek alt yapısı da bulunuyor. Ayrıca merkezin bahçesinde, Köpekli Arama Grubu (KAG) çalışmaları için arama köpeklerinin kullanabileceği barınaklar ve itaat eğitim parkuru yer alıyor.

  Hibya Haber Ajansı